mojegry.pl

Wyścig Terenowy

Wyścig Terenowy
Oceń tę grę:
4 graczy oceniło
3.8 / 5 (4 ocen)

Jak grać w Wyścig Terenowy

  1. 1

    Sterowanie grą:

  2. 2

    Lewe kliknięcie i strzałki

Te kategorie mogą Ci się spodobać

Wyścig Terenowy

Wyścig Terenowy -- offroad w przeglądarce

Wyścig Terenowy to arkadowa gra wyścigowa z elementami jazdy terenowej, w której kierujesz pojazdem po nieutwardzonych trasach pełnych wzniesień, zakrętów i naturalnych przeszkód. Sterowanie odbywa się lewym kliknięciem myszy i strzałkami klawiatury -- kombinacja, która na pierwszy rzut oka wydaje się nieintuicyjna, ale po kilku rundach zaczyna mieć sens.

Ocena 3.8/5 przy 4 recenzjach to wynik, który mówi "ok, ale nie wow". I to dość trafne podsumowanie. Gra robi kilka rzeczy dobrze -- fizyka pojazdu jest zaskakująco przyzwoita jak na tytuł HTML5 -- ale jednocześnie pomija elementy, które wyróżniłyby ją z tłumu gier wyścigowych w przeglądarce.

Jak działa fizyka jazdy w Wyścig Terenowy?

Model fizyczny symuluje masę pojazdu, przyczepność kół i wpływ nachylenia terenu na prędkość.

To więcej niż oferuje większość gier tego kalibru. Na stromym wzniesieniu samochód realnie zwalnia, na zjeździe nabiera rozpędu, a przy gwałtownym skręcie na piasku tylna oś traci przyczepność. Nie jest to symulacja na poziomie Colin McRae, ale suspension model -- zachowanie zawieszenia -- reaguje na nierówności terenu w sposób, który dodaje wiarygodności. W mojej sesji testowej największą frajdę dawały skoki z naturalnych ramp: samochód odrywa się od podłoża, rotuje wokół osi podłużnej i -- jeśli wyląduje na kołach -- kontynuuje jazdę bez utraty prędkości.

Hitboxy przeszkód na trasie są dosyć łaskawe. Znaczy -- przejechałem między dwoma skałami, które wyglądały na za blisko siebie, i jakoś poszło. Ale to może być kwestia collision detection działającego na prostszym modelu niż sugeruje grafika.

Co wyróżnia Wyścig Terenowy na tle innych gier wyścigowych?

W odróżnieniu od typowych gier wyścigowych na prostych torach, Wyścig Terenowy oferuje trasy z naturalną topografią i zmiennym podłożem.

Piasek, błoto, skały -- każda nawierzchnia wpływa na zachowanie pojazdu, choć różnice nie są dramatyczne. Moim zdaniem to najlepsza cecha gry: poczucie, że jedziesz przez teren, a nie po malowanym asfalcie. Porównanie z Droga Zombi wypada na korzyść Wyścigu Terenowego -- tamta gra oferuje prostą autostradę, tutaj trasa ma trójwymiarowy charakter.

Rubber banding -- sztuczne wyrównywanie pozycji AI przeciwników -- jest tu niestety obecny. Nawet gdy prowadzisz o 200 metrów, rywale magicznie skracają dystans po jednym błędzie. To irytujące, bo neguje korzyści z czystego przejazdu. Prawdziwy wyścig powinien nagradzać bezbłędną jazdę, a nie karać za jedną pomyłkę wyrównaniem stawki.

Czy sterowanie myszą i klawiaturą w Wyścig Terenowy ma sens?

Hybryda mysz-klawiatura działa lepiej niż brzmi, ale wymaga przyzwyczajenia.

Strzałki odpowiadają za kierunek i przyspieszanie, kliknięcie lewym przyciskiem myszy pełni funkcję dodatkowego inputu -- boost lub hamulca ręcznego, zależnie od kontekstu. Problem w tym, że gra nie wyjaśnia tego podziału. Instrukcja brzmi "lewe kliknięcie i strzałki" bez żadnej eksplikacji, co które robi. Musiałem sam odkryć mapowanie metodą prób i błędów. To kiepski onboarding -- wprowadzenie gracza w mechanikę powinno być jasne od pierwszej sekundy.

Po przyzwyczajeniu sterowanie staje się naturalne, ale tych pierwszych kilka minut frustracji można było uniknąć prostym tutorialem. Nie spodziewałem się, że w tak prostej grze będę musiał eksperymentować ze sterowaniem.

Jakie są wady Wyścig Terenowy?

Gra cierpi na dwa poważne problemy: brak różnorodności tras i nieczytelny interfejs.

Po pięciu wyścigach widziałem trzy unikalne trasy -- reszta to permutacje tych samych elementów. Brak systemu pogodowego, brak cyklu dnia i nocy, brak modyfikacji pojazdów. Frame pacing -- równomierność wyświetlania klatek -- bywa niestabilny na słabszych maszynach: gra potrafi skoczyć z 60 do 30 FPS przy większej ilości cząsteczek kurzu, co w grze wymagającej precyzyjnych reakcji jest problemem.

Interfejs to kolejny słaby punkt. Prędkościomierz jest mały i umieszczony w rogu, pozycja w wyścigu wyświetla się dopiero po przekroczeniu mety. Brak minimapy trasy sprawia, że zakręty zaskakują -- a w grze terenowej przewidywanie trasy jest kluczowe.

Dla kogo jest Wyścig Terenowy?

Gra celuje w fanów arkadowych wyścigów, którzy chcą czegoś więcej niż płaski tor, ale nie oczekują symulacji.

Sesja trwa 3-7 minut w zależności od trasy, co czyni grę dobrym kandydatem na krótką przerwę. Fani gier samochodowych znajdą tu przyzwoitą fizykę i satysfakcjonujące skoki. Osoby szukające głębi -- systemu ulepszeń, tablicy wyników, trybu kariery -- powinny szukać gdzie indziej. Wyścig Terenowy to przekąska, nie obiad.

Warto też sprawdzić Zjeżdżalnię Wielkiej Stopy, jeśli szukasz pojazdów terenowych w większej skali, albo Zjeżdżalnię Wodną Car Stunt Racing 3D dla ekstremalnych kaskaderskich tras.

Czy Wyścig Terenowy zapisuje postępy?

Brak systemu zapisu to jedna z najbardziej frustrujących cech gry -- każda sesja zaczyna od zera.

Ani localStorage, ani ciasteczka nie są wykorzystywane do przechowywania najlepszych czasów czy odblokowanych tras. W erze, gdy nawet najprostsze gry przeglądarkowe pamiętają twoje wyniki między sesjami, to zaskakujące przeoczenie. Ale jak wspomniałem -- przy 3-7 minutach na sesję, brak save'ów jest mniej dotkliwy niż w grze wymagającej godzin postępu.

Recenzje użytkowników Wyścig Terenowy

C
coffeegamer

solidna gra, nic wiecej nic mniej, zobaczymy

Grał 9 razy24.04.2026
M
MistrzPuzzli

najgorsza gra w jaka gralem

Grał 9 razy2.04.2026
O
onemoretry

duzo satysfakcji z wygrywania wyscigowek, zobaczymy

Grał 9 razy2.04.2026
W
Wojowniczka

rewelacja, w koncu cos co nie laguje, na razie ok

Grał 9 razy6.02.2026

Dodaj swoją ocenę

Twoja ocena:

Najczęściej zadawane pytania

Tak, Wyścig Terenowy jest całkowicie darmowa. Grasz bezpośrednio w przeglądarce bez pobierania i bez rejestracji na mojegry.pl.
Tak, Wyścig Terenowy działa na telefonach i tabletach. Gra oparta jest na HTML5 i uruchamia się w przeglądarce mobilnej.
Wystarczy kliknąć przycisk 'Graj' na stronie gry. Wyścig Terenowy załaduje się w ciągu kilku sekund bez żadnych instalacji.

Powiązane gry

Gracze grali także