mojegry.pl

Upadek Bloku Macarons

Upadek Bloku Macarons
Oceń tę grę:
2 graczy oceniło
4.5 / 5 (2 ocen)

Jak grać w Upadek Bloku Macarons

  1. 1

    Aby zagrać w tę grę, użyj ekranu dotykowego lub myszy.

Te kategorie mogą Ci się spodobać

Upadek Bloku Macarons

Upadek Bloku Macarons -- block collapse z cukierniczym motywem

Upadek Bloku Macarons to gra logiczna typu block collapse, w ktorej gracz klika na grupy identycznych makaronikow, aby usunac je z planszy i zdobyc punkty. Makaroniki -- te francuskie, okragle ciasteczka z kremowym nadzieniem -- pelnia tu role kolorowych blokow, co nadaje grze cukiernicza estetykę. Sterowanie opiera sie na dotyku ekranu lub myszy, co oznacza pelna kompatybilosc z telefonami i tabletami.

Ocena 4.5 na 5 w 2 recenzjach -- najwyzsza w tym batchu obok jednego innego tytulu. Przy dwoch glosach to niewiele znaczy statystycznie, ale po wlasnych testach moge powiedziec, ze ta gra wyroznia sie na tle innych block collapse. Nie rewolucja, ale solidna egzekucja sprawdzonego wzorca z przyjemna oprawa.

Jak wyglada rozgrywka w Upadek Bloku Macarons?

Klikasz na grupe dwoch lub wiecej sasiednich makaronikow tego samego koloru -- znikaja, bloki nad nimi spadaja, kolumny sie przesuwaja. Im wieksza grupa, tym wiecej punktow.

Mechanika jest identyczna jak w kazdym block collapse, ale diabeł tkwi w szczegolow. Animacja znikania makaronikow jest przyjemniejsza niz w wiekszosci klonow -- ciasteczka "pekaja" z delikatnym efektem rozpadania sie, zamiast po prostu znikac. To drobnostka, ale juice effect ma znaczenie w grach opartych na powtarzalnym klikaniu. Kazde klikniecie daje mikro-satysfakcje, zamiast byc neutralnym wydarzeniem.

W mojej pierwszej sesji popelnilem klasyczny blad i zaczalem klikac male grupy (2-3 makaroniki). Po 3 minutach plansza byla pelna samotnych, niemoźliwych do usuniecia ciasteczek. Lekcja: cierpliwosc placi sie lepiej. Druga sesja poszla znacznie lepiej -- czekalem na formowanie sie duzych grup i dopiero wtedy klikalem. Rekordowa grupa to 11 makaronikow jednym kliknieciem. Ten moment, gdy 11 ciasteczek znika naraz, jest wart 10 minut cierpliwego czekania.

Co wyroznia Upadek Bloku Macarons na tle konkurencji?

Oprawa graficzna. To jedyny wyroznik, ale wazny -- w gatunku, gdzie mechanika jest identyczna we wszystkich tytulach, estetyka decyduje o wyborze gracza.

Makaroniki sa ladnie narysowane -- rozowe, zielone, zolte, fioletowe, kazdy z widocznym kremem miedzy polowkami. Tlo jest stonowane, co pozwala ciasteczkom "wyskakiwac" wizualnie. W porownaniu z Upadkiem Blokow Swiatecznych, ktory uzywa generycznych ikon swiatecznych, Macarons ma spojny, autorski styl wizualny. Czy to wystarczy, zeby polecic gre? Przy ocenie 4.5/5 i solidnym wykonaniu mechaniki -- tak, z zastrzezeniami.

Jakie sa wady Upadku Bloku Macarons?

Powtarzalnosc. Block collapse ma fundamentalny problem strukturalny: po 15-20 minutach gracz widzial juz wszystko, co gra ma do zaoferowania.

Nie ma nowych typow makaronikow pojawiajacych sie z postepem. Nie ma specjalnych blokow (bomby, jokersy, zamrazacze). Nie ma systemu poziomow z rosnaca trudnoscia -- plansza jest taka sama od poczatku do konca. Brak progression wall to w tym przypadku wada, bo oznacza brak progresu w ogole. Gra nie daje powodu do powrotu po pierwszej sesji. Brak save'ow, brak tablicy wynikow, brak achievementow. Przyznam, ze po 20 minutach zamknalem karte nie z frustracji, lecz z obojetnosci -- gra nie dala mi nic nowego do odkrycia.

Grafika, choc ladna, jest statyczna. Brak animacji tla, brak efektow pogodowych, brak zmian palety kolorow z postepem. Makaroniki wygladaja identycznie od pierwszej do ostatniej sekundy gry. To irytuje w grze, ktora ma potencjal wizualny -- skoro juz stworzyłes ladne assety, wykorzystaj je dynamicznie.

Czy Upadek Bloku Macarons dziala lepiej na telefonie czy komputerze?

Na telefonie -- zdecydowanie. Block collapse to gatunek stworzony dla dotyku, a makaroniki sa wystarczajaco duze, by celowac palcem bez frustracji.

Na ekranie dotykowym klikanie w grupy blokow jest szybsze i bardziej naturalne niz kursorem myszy. Na tablecie 10 cali gra wyglada najlepiej -- duze, kolorowe ciasteczka na duzym ekranie. Na komputerze brakuje tej fizycznosci dotyku, ktora dodaje satysfakcji przy "pekaniu" makaronikow. Probowalem na telefonie z ekranem 6 cali i jedynym problemem bylo przypadkowe tapniecie w pojedynczy makaronik zamiast w grupe obok. Tablet to optymalna platforma dla tej gry.

Ile trwa sesja i dla kogo jest ta gra?

Srednia sesja trwa 5-15 minut. Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych -- od 4-latkow (proste klikanie w kolorowe ciasteczka) po doroslych szukajacych relaksu.

Block collapse z motywem makaronikow to gatunek komfortowej rozrywki -- nie wymaga myslenia, nie wymaga refleksu, wymaga tylko klikania w ladne rzeczy. I to jest OK. Nie kazda gra musi byc wyzwaniem intelektualnym. Jesli szukasz czegos w podobnym klimacie, ale z wieksza glebokoscia, sprawdz Cukierkowe Super Linie z mechanika lancuchow albo Cukierkowe Klocki Logiczne Na Halloween z elementami ukladania blokow. Wiecej gier logicznych znajdziesz w kategorii gry logiczne.

Recenzje użytkowników Upadek Bloku Macarons

S
StormRider

podoba mi sie, dobrze zrobione

Grał 2 razy9.05.2026
C
CzarnyRycerz

fajna na odpoczynek miedzy lekcjami

Grał 11 razy15.04.2026

Dodaj swoją ocenę

Twoja ocena:

Najczęściej zadawane pytania

Tak, Upadek Bloku Macarons jest całkowicie darmowa. Grasz bezpośrednio w przeglądarce bez pobierania i bez rejestracji na mojegry.pl.
Tak, Upadek Bloku Macarons działa na telefonach i tabletach. Gra oparta jest na HTML5 i uruchamia się w przeglądarce mobilnej.
Wystarczy kliknąć przycisk 'Graj' na stronie gry. Upadek Bloku Macarons załaduje się w ciągu kilku sekund bez żadnych instalacji.

Powiązane gry

Gracze grali także